hava 18° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 20,2368 % % 0.68
EURO 21,6749 % % 0.45
GRAM ALTIN 1.258,60 % % 0,15
ÇEYREK A. 2.057,82 % % 0,15
BITCOIN 27.766,64 % -0.826
SON DAKİKA
Google News

Kış Hüznü Nasıl Eritilir — Withings BLOG

Son Güncelleme :

03 Mayıs 2023 - 15:26

Kış Hüznü Nasıl Eritilir — Withings BLOG


Aralık sonundaki kış gündönümünden sonra günler uzamaya ve hafiflemeye başlar ve yine de tatillerden sonraki aylar sonsuz görünebilir. Bu kadar bitkin ve moralsiz hissetmenin bir nedeni var mı? Ve moralinizi yükseltmek için ne yapılabilir? Bu kış sıkıntılarını ne olarak adlandıracağınızı ve hayatınıza ışığı geri getirmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Tatil mevsiminde, günlerin kısaldığını ve soğuduğunu zar zor fark edersiniz, çünkü aile zamanı, rahatlatıcı yiyecekler ve süslü vitrinler kışın başlangıcına heyecan getirir. Ancak Ocak ayı gelir gelmez, sizi tatil ziyafetinin size bıraktığı kasvetli havadan, güneş ışığı eksikliğinden ve aşırı kilodan uzaklaştıracak hiçbir şey yoktur.

Tatil Bittiğinde Moralinizi Yüksek Tutmak başlıklı bir PsychCentral makalesine göre, “Amerikalıların yaklaşık yüzde 25’i tatillerden sonra düşük dereceli ila tam depresyondan muzdarip.” Tatil sonrası depresyonunun bazı olası nedenleri, “karşılanmayan beklentiler, gerçekçi olmayan kararlar, yalnızlığın geri dönüşü ve aşırı hoşgörüden duyulan suçluluktur.” Bazı uzmanlar Tatil Sonrası Hüzünlerini akıl hastalığından ziyade geçici ruhsal sıkıntı olarak sınıflandırırken, ciddi vakalarda tedavi edilmezse bu duygular, özellikle bozukluk öyküsü olanlar için kronik depresyona dönüşebilir.

Mevsimsel Afektif Bozukluk (SAD)

Hiçbir zaman SAD’den daha fazla bilinen bir adı olan bir bozukluk olmadı. Mevsimsel Afektif Bozukluk, kendinizi üzgün hissetmenize neden olur. Ekvatordan en uzakta yaşayanlar en çok risk altındadır ve semptomlar arasında daha önce zevkli aktivitelere karşı ilgisizlik, iştah artışı, aşırı uyku hali, kilo alımı, karbonhidrat istekleri ve yorgunluk yer alır.

Mental Health America’ya göre SAD, depresyon veya bipolar bozukluğun bir alt tipidir. Semptomlar genellikle sonbaharın başlangıcında başlar ve kış ayları boyunca devam eder. Yüzde 75’i kadın olan 5 Amerikalıdan 1’inin bu durumdan muzdarip olduğu tahmin ediliyor.

SAD, vücuttaki iki kimyasal madde olan serotonin ve melatonin ile bağlantılı görünmektedir. Sonbahar ve kış aylarında azalan güneş ışığı beynimizdeki serotonin seviyelerinin düşmesinden sorumlu olabilir. Serotonin “iyi hissettiren” bir bileşik olduğundan, bu kimyasaldaki düşüşler kötü ruh hali ile bağlantılıdır. Ayrıca ruh halini ve uyku düzenini etkileyen bir hormon olan melatonin, karanlıkta üretimi arttığı için kışın aşırı üretilebilir. Bu fazlalık sirkadiyen ritmimize veya “iç saatimize” müdahale edebilir ve uyku düzenini değiştirerek hava karardığında uyumak istememize neden olabilir.

Kabin Ateşi

Dışarısı o kadar soğuk ki, markete gitmek için üstünüzü kuşanmaktansa evde kalıp donmuş pizza yemeyi tercih edersiniz. Ama partnerinle o kadar uzun süredir kapalısın ki yaptıkları en ufak şey bile seni rahatsız ediyor. Dışarı çıkmak için çaresiz hissetmekle, baharın gelişini kuşların cıvıltısını duyana kadar kış uykusuna yatmak istemek arasında gidip gelirsiniz.

Hepimiz “kabin humması”, kışın soğuğunda evden çıkmanın getirdiği kaygı veya huzursuzluk terimini duymuşuzdur, ama bu gerçek bir şey mi? Washington Post’tan muhabir Michael S. Rosenwald, Journal of Social Psychology’de 1984’te yayınlanan “The Anlamı of Cabin Fever” adlı bir araştırmaya atıfta bulunarak evet diyor. Araştırmaya göre, katılımcılar “evde memnuniyetsizlik, huzursuzluk, can sıkıntısı, sinirlilik ve rutini bozma ihtiyacı” duygularını ifade ettiler. Kötü hava, tecrit ve hapsedilmeye tepki olarak depresyon ve karamsarlık duyguları da bildirildi.

Blues Nasıl Yenilir ve Eski Benliğinize Geri Dönülür

meditasyon

Meditasyon karmaşık olmak zorunda değildir. Kıpırdamadan oturmak, nefesinize odaklanmak ve zihninizi boşaltmaya çalışmak, günde saatlerce pratik yapmanıza gerek kalmadan olumlu sonuçlar getirebilir. “Mükemmel” bir meditatif uygulama olmadığını hatırlamak önemlidir. Terapist Dr. Dori Gatter’e göre meditasyon, mevsimsel depresyonla savaşmaya yardımcı olabilir. Şöyle yazıyor: “Meditasyonun tıpkı egzersiz gibi beyin kimyası üzerinde olumlu bir etkisi olmakla kalmaz, aynı zamanda stresli durumlar hakkında bakış açısı kazanmanıza ve değişikliklerinize katkıda bulunabilecek günlük stres etkenlerini azaltmanıza yardımcı olabilir. Havasında olmak.” Gatter, günde sadece 20 dakikalık uygulamanın kış hüznünü yenmenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Pratik Şükran

İşte ücretsiz ve kolay olan bir şey: Araştırmalar, minnettar olan insanların zihinsel ve fiziksel olarak daha iyi durumda olduğunu gösteriyor. Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor, ancak bahsedilen faydalar daha az depresyon ve kaygı, daha iyi uyku ve bağışıklık ve hatta daha az kronik ağrı. Başlamak için, son zamanlarda sizi gülümseten bir şeyi gözlemlemek için her gün bir dakikanızı ayırabilir ve ardından şükran duyabileceğiniz herhangi bir şeyi yazabilir (veya çizebilirsiniz). Biraz rehberlik istiyorsanız, Mayo Clinic Sağlık Sisteminde minnettarlığınızı takip etmenize yardımcı olacak içerik kaynakları ve indirilebilir varlıklar içeren bir Şükran Keşfet Programı vardır.

Geri ver

Fedakarlığın mutluluğa yol açtığını biliyor muydunuz? Arkadaşlarınıza yardım etmek, kalbinize yakın amaçlara bağışta bulunmak, bir beceri öğretmek, yalnızlarla zaman geçirmek ve başkalarıyla önemli olayları kutlamak, başkalarına yardım ederek kendinize yardımcı olmanın yollarıdır. Araştırmalar, bağış yapanların hayatlarından daha fazla tatmin duygusu yaşadıklarını ve hatta daha uzun yaşadıklarını gösteriyor.

Bir Işık Terapi Kutusu Kullanın

Mayo Clinic’e göre, ışık terapi kutuları kış depresyonunun semptomlarını hafifletebilir. Kutunun “10.000 lux ışığa maruz kalmasını ve mümkün olduğunca az UV ışığı yaymasını” tavsiye ediyorlar. Genel olarak ışıklı kutular, uyandıktan sonraki ilk bir saat içinde, yaklaşık 20 ila 30 dakikalık bir seansta ve yüzünüzden yaklaşık 16 ila 24 inç mesafede kullanılmalıdır. Sizin için en iyisini seçme konusunda rehberlik için doktorunuza danışın.

Sahte Şafak: Sadece Horozları Ekleyin

Şafak simülatörlerinin ayrıca kış filanlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu da bulundu. Bu çalar saatler, parlaklığı ve yoğunluğu kademeli olarak artan, sabah güneşini taklit eden ve sizi nazikçe uyandıran bir ışık yayar. Ama çalışıyorlar mı? Bir Ulusal Sağlık Enstitüsü araştırması, “şafak simülasyonunun plaseboya kıyasla daha yüksek remisyon ve yanıt oranları ile ilişkili olduğu” sonucuna vararak, yaptıklarını buldu.

Dışarı Taşı = Taşın ve Çık

Muhtemelen bunu milyonlarca kez duymuşsunuzdur ama… egzersiz iyidir! Vücudunuzun ötesinde, zihne yardımcı olur; egzersiz rahatlama sağlayabilir ve semptomları hafifletebilir. Açık havada egzersiz yapmak en iyisidir: Sadece güneş ışığının fototerapötik faydalarını elde etmekle kalmaz, aynı zamanda güneş ışığı doğal D vitamini üretimini tetikler. D vitamini eksikliği depresyonla ilişkilendirilmiştir. Yaşadığınız yer ve vücudunuzun güneş ışınlarını ne kadar iyi absorbe edebildiği, güneşten ne kadar D vitamini alacağınızı etkiler ve şu anda gerçekte ne kadar D vitaminine ihtiyacımız olduğu konusunda hararetli bir tartışma var. Tabii ki takviyeleri aşırıya kaçabilirsiniz, bu yüzden gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını ve ne kadarını doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Her halükarda, yağmur veya güneşin, dışarı çıkmanın ve doğaya çıkmanın ruh haline yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kendinizi ormanda yıkanmaya adamış olmanıza gerek yok, sadece dışarı çıkmanız yeterli. Kanımızı pompalarken, vücut endorfinler veya “iyi hissetme hormonları” salgılar. Koşmak, yiyecek isteklerini azaltabilir ve beyin üzerinde meditatif bir etkiye sahip olabilir, ancak herhangi bir egzersiz türü faydalı olacaktır.

Profesyonel Destek Alın

Gördüğünüz gibi, hüznü hafifletmek veya kaygıyı azaltmak için yapabileceğimiz birçok yaşam tarzı seçeneği var. Ancak bazı durumlarda, depresyon ve kaygı kendi başımıza kaldıramayacağımız kadar fazladır. Bu duygular iki haftadan fazla sürerse, uyku veya yeme düzeninizde dramatik değişiklikler yaşarsanız, şiddetli veya umutsuz hissediyorsanız veya zihinsel veya duygusal sağlığınızla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuzla konuşun veya bir uzmana havale edin. Çözümün konuşma terapisi mi yoksa ilaç mı olduğunu öğrenmek için bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşun.

#Kış #Hüznü #Nasıl #Eritilir #Withings #BLOG

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.