hava 19° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 20,2368 % % 0.68
EURO 21,6749 % % 0.45
GRAM ALTIN 1.258,60 % % 0,15
ÇEYREK A. 2.057,82 % % 0,15
BITCOIN 27.766,64 % -0.826
SON DAKİKA
Google News

MEB Okulları Uyardı: Sorumlusu Siz Olursunuz!

Son Güncelleme :

13 Nisan 2023 - 12:35

MEB Okulları Uyardı: Sorumlusu Siz Olursunuz!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen resmi yazıda faturaların zamanında işlenmemesinden dolayı kaynaklanabilecek israfın sorumlusunun okul müdürleri olduğu belirtildi. İşte MEB’in o yazısı:

İl ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinin elektrik, doğalgaz, su, jeotermal, telefon ve internet aboneliklerine ait fatura giderlerine ilişkin ödenek talepleri MEBBİS Ödenek Takip Modülü üzerinden yapılarak Genel Müdürlüğümüze gönderilmektedir.
Söz konusu fatura giderlerine ilişkin ödenek talepleri ve ödeme iş ve işlemlerinin yürütülmesinde görülen aksaklıklar ödemelerin süresi içerisinde yapılmamasına, gecikme zammı bedeli talep edilmesine, dolayısıyla kamu zararı oluşmasına sebep olmaktadır.
5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu
‘nun 8. Maddesinde “Her türlü kamu kaynağının elde edilmesi ve kullanılmasında görevli ve yetkili olanlar, kaynakların etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak elde edilmesinden, kullanılmasından, muhasebeleştirilmesinden, raporlanmasından ve kötüye kullanılmaması için gerekli önlemlerin alınmasından sorumludur ve yetkili kılınmış mercilere hesap vermek zorundadır.
” hükmü yer almaktadır.
Bu nedenle, kamu kaynakların daha etkili, ekonomik ve verimli kullanımı ve tasarruf tedbirlerine uyulması bakımından faturalara ait ödeme işlemlerinin zamanında yapılması önem arz etmektedir.
Bu kapsamda faturalara ilişkin ödenek taleplerinin girişlerinin, sayaçların okunduğu gün veya en geç ertesi gün Ödenek Takip Modülü – Fatura İşlemleri bölümünden yapılması gerekmektedir. Ödenek talepleri, ayrıca DYS üzerinden gönderilmeyecektir.
Ödenek Takip Modülü’ne girişleri yapılan faturaların; fatura numarası, tüketim miktarı, fatura tutarı, fatura tarihi ve son ödeme tarihi bilgilerinin kontrol edilip onaylanmasından, bu faturalar için gönderilen ödeneklerin son ödeme tarihi gelmeden ödemelerinin tamamlanmasından, gönderilen ödeneklerin gönderilme amacına uygun olarak kullanılmasından, faturalarının aylık düzenli girişlerinin yapılmasından il/ilçe millî eğitim müdürlükleri sorumludur.
Doğalgaz, elektrik ve su faturalarının zamanında ödenmemesi ve yukarıda belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle ilgili mevzuat ve/veya abonelik sözleşmesine göre gecikme bedeli ve benzeri adlar altında tahakkuk ettirilen tutarlardan harcama yetkilileri sorumlu olacaklardır.
Ayrıca; il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri sayfalarında, geçmiş yıllara ait düzeltme işlemi bekleyen fatura giderlerine dair ödenek taleplerinin bulunduğu görülmektedir. Bundan dolayı modül üzerinde, Fatura İşlemleri, 03.02 bütçe kodu (Tüketime Yönelik Malzeme Alımları) ve 03.05 bütçe kodu (Hizmet Alımları) bölümlerinde yer alan taleplerin ilgili birimlerce incelenmesi, Bakanlık önerileri doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapılarak tekrar sistem üzerinden gönderilmesi veya daha önce işleme alındı ve ödemeler yapıldı ise silinerek sistemdeki taleplerin güncellenmesi gerekmektedir.
Fatura giderlerine ait ödeneklerin hizmetin alındığı mali yıl içerisinde talep edilmesi bütçenin verimli kullanılması, ödemelerde aksaklıklar ve kamu zararı oluşmaması bakımından önem arz etmektedir.
Bilgilerini ve konunun ilçe millî eğitim müdürlüklerine duyurulması hususunda gereğini rica ederim.

Levent ÖZİL
Bakan a.
Destek Hizmetleri Genel Müdürü

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.